گذراندن مدارج معنویت در دانشگاه ایثار و شهادت/ آخرین آمار از تعدادِ شهدای دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی
گذراندن مدارج معنویت در دانشگاه ایثار و شهادت/ آخرین آمار از تعدادِ شهدای دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی

دانشگاهِ جوانان در زمان 8 سال دفاع مقدس، جبهه‌های حق علیه باطل بود که با ایثار و از خودگذشتگی، مدارج عالی معنویت را در آن جای دادند.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، روزهای انتهایی شهریورماه همواره حال و هوای خاص خودش را دارد و عده‌ای در تکاپوی آغاز سال تحصیلی و درحال آماده شدن برای حضور در کلاس درس هستند. اما این روزها علاوه بر عطر مهرماه و بوی دفتر و کاغذ، یادآور روزهایی با خاطرات تلخ و شیرین است.

حدود ۴۰سال پیش در این روزها، تصورش هم سخت بود که کمتر از ۲۰ روز دیگر جنگی آغاز می‌شود که عمری ۸ ساله دارد و هزاران لاله پرپر را تقدیم وطن می‌کند. ۳۱ شهریورماه، جنگ تحمیلی از سوی رژیم بعث عراق آغاز شد و دانش‌آموزان و دانشجویانی که تا چند روز قبل در حال و هوای کلاس درس بودند، حال عزم میدان جهاد کرده‌اند.

راهبرد اصلی دشمن بعثی از آغاز جنگ تحمیلی، اشغال یک روزه خرمشهر، سه روزه خوزستان و در نهایت اشغال یک هفته‌ای تهران بود. طوری که صدام حسین اعلام کرد اولین کنفرانس خبری خود را تا یک هفته آینده در تهران برگزار خواهد کرد. البته شرایط نابسامان کشور باتوجه به نوپایی انقلاب، قائله‌های کردستان، نبود نظم در ارکان نظامی، زمزمه‌های انحلال ارتش، کمک‌های نظامی بی سابقه به رژیم بعث و…، احتمال به نتیجه رساندن راهبرد صدام حسین را تقویت کرده بود. به بیان دیگر از لحاظ منطق نظامی و استراتژیک، اشغال یک هفته‌ای ایران امری دور از ذهن بنظر نمی‌رسید.

دیرنپایید که خواب آشفته صدام حسین برای اشغال یک هفته‌ای ایران و برگزاری کنفرانس خبری در تهران تعبیر نشد. مقاومت و ایستادگی نیروهای مردمی و نظامی ایران، تشکیل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ساماندهی نیروهای بسیجی، موجب برهم خوردن معادلات صدام حسین شد. در این میان اما از نقش جوانان و دانشجویانی که به سرعت خود را به جبهه‌های حق علیه باطل رساندند نیز نباید غافل شد. حضوری که تمام پیش‌بینی‌های ابتدایی درباره سرانجام جنگ ایران و عراق را دست خوش تغییر کرد.

تعطیلی دانشگاه‌ و حضور دانشجویان در میدان جهاد

در همان روزهای ابتدایی جنگ تحمیلی، دانشگاه‌ها نیز تعطیل شدند و بسیاری از جوانان و دانشجویان برای دفاع از ایران اسلامی به جبهه‌ها شتافتند. مصداق این موضوع را می‌توانیم در حضور دانشجویان دانشکده افسری ارتش در خوزستان برای نقش آفرینی در مقاومت تاریخی مردم خرمشهر جست وجو کنیم. به گواهی تاریخ، نقش دانشجویان دانشکده افسری ارتش، در توقف و برهم زدن معادلات دشمن بسیار اثر گذار بوده است.

تعداد ۷۳۱ نفر دانشجو، ۴۱ نفر افسر و ۲۴ نفر درجه‌دار را در قالب پنج گردان پیاده با جنگ افزار انفرادی و تیربار و آرپی جی ۷ سازمان داده شدند و با هواپیمای ترابری سی ۱۳۰ نیروی هوایی در اختیار لشکر ۹۲ زرهی اهواز قرار گرفتند. خبر حضور دانشجویان در میدان جنگ موجب خرسندی مردم و تغییر در معادلات جنگ شد؛ همین موضوع سبب شد تا میزان مقاومت مردمی در برابر حملات سنگین ارتش بعث به خرمشهر به نحو چشم‌گیری افزایش پیدا کند.

دانشجویان با حضور موثر در اهواز و دفاع جانانه از خرمشهر، برگ زرینی را در تاریخ جنگ تحمیلی رقم زدند؛ درواقع دانشجویان با تکیه برتوان علمی علاوه بر سلب آرامش از نیروهای عراقی، موجب ایجاد تحرک جدید در خطوط عملیاتی شدند. نقش راهبردی دانشجویان در تغییر معادلات جنگ موضوعی نیست که در قالب کلمات ساده قابل وصف باشد. بلکه درهم آمیختگی عشق و ایثار و فداکاری با تکیه بر توان علمی، حماسه‌ای غیرقابل وصف را در روزهای ابتدایی جنگ تحمیلی رقم زد.

نقش آفرینی دانشگاه مولود انقلاب اسلامی در جبهه‌های حق علیه باطل

انقلاب نوپای ایران که تازه در ابتدای مسیر قرار داشت و هنوز راه رفتن را هم یاد نگرفته بود، درگیر نزاعی شد که مدیریت آن بسیار دشوار و طاقت فرسا بود؛ اما عزم ملت و مسئولان به رهبری امام خمینی(ره) شرایط را به گونه‌ای تغییر داد که علاوه بر تغییر معادلات جنگ و آزادسازی خرمشهر، در حوزه جهاد علمی نیز شاهد تحولات گسترده بود. درواقع علاوه بر جهاد در جبهه‌ها و خط مقدم، جهاد علمی نیز ظهور و بروز پیدا کرد.

دو سال پس از انقلاب فرهنگی در ۳۱ اردیبهشت‌ماه ۱۳۶۱ به پیشنهاد مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی و با حمایت امام خمینی(ره) دانشگاه آزاد اسلامی تأسیس شد. تاسیس این دانشگاه در شرایطی که کشور درگیر جنگی نابرابر بود، نوعی جهاد علمی و فرهنگی محسوب می‌شود که در ابتدای امر؛ نقش بسزایی در تربیت نیروی انسانی برای ادارات و نهادی دولتی و غیردولتی داشت.

دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی طی سال‌های دفاع مقدس، همانند سایر دانشگاه‌ها و نهادهای علمی و فرهنگی کشور حضوری قابل توجه را در جبهه‌ها داشتند. جوانانی که با ایثار و از خود گذشتگی، از تمام هستی خود برای دفاع از کشور و انقلاب به جهاد پرداختند و در تاریخ ماندگار شدند.

احمد صالحی آرا رئیس مرکز شاهد و امور ایثارگران دانشگاه آزاد اسلامی در گفت و گویی با خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، آمار جدیدی را از شهدای دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی اعلام کرد.

به گفته او دانشگاه آزاد اسلامی در طول سال‌های دفاع مقدس، ۲۶۹ دانشجو را تقدیم اسلام کرده است؛ ضمن این که ۵ استاد و یک کارمند نیز جزو شهدای دانشگاه آزاد اسلامی در دوران دفاع مقدس هستند. همچنین ۶۴ دانشجو نیز جزو شهدای مدافع حرم بوده‌اند که در مجموع، تعداد شهدای دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی به ۳۳۳ نفر می‌رسد.

آن طور که صالحی آرا اعلام کرده است، از میان شهدای دانشگاه آزاد اسلامی ۱۱ نفر در مقطع دکتری، ۱۹ نفر در مقطع کارشناسی ارشد، ۱۸۲ نفر در مقطع کارشناسی و ۱۲۱ نفر در مقطع کاردانی بوده‌اند.

دانشگاه و گسترش فرهنگ ایثار

بدون شک نقش نهاد دانشگاه در گسترش فرهنگ ایثار و شهادت و تربیت نیروی انسانی موثر برای نقش آفرینی در عرصه‌های مختلف دفاعی، موضوعی غیرقابل انکار است. درواقع دانشجویان با سلاح تفکر، ایده و علم آموزی می‌توانند توطئه دشمنان برای ضربه زدن به نظام اسلامی را خنثی کنند.

دانشگاهِ جوانان در زمان ۸ سال دفاع مقدس، جبهه‌های حق علیه باطل بود که با ایثار و از خودگذشتگی، مدارج عالی معنویت را در آن جا گذراندند. اما امروز نیز همچنان دفاع تمام نشده و دانشجویان باید به عنوان سربازانی در فضای مجازی، خط شکن باشند و جادوی رسانه‌ای دشمن را خنثی کنند. به بیان دیگر جهاد امروز، جهاد در فضای مجازی برای مقابله با حملات توپخانه‌ای دشمن با رنگ و بوی فرهنگی است. حملاتی که مراتب اثر تخریبی بیشتری را نسبت به حملات فیزیکی دارند.