محصولات ضدکرونایی دانشگاه آزاد اسلامی البرز را بشناسید
محصولات ضدکرونایی دانشگاه آزاد اسلامی البرز را بشناسید

معاون علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی البرز گفت: ظرفیت انجام اقدامات مقابله با کرونا به‌صورت بین‌رشته‌ای با توجه به وجود دانشکده‌ها، رشته‌ها و مراکز تحقیقاتی در این دانشگاه فراهم بوده و آینده نزدیک شاهد پیشرفت‌های ارزنده‌ای خواهیم بود.

گروه استان‌های خبرگزاری آنا؛ با شیوع ویروس کرونا در کشور برخی استان‌ها از جمله استان البرز و شهر کرج از همان روزهای نخست در وضعیت هشدار و قرمز قرار داشتند و این وضعیت همچنان با نوسان همراه است.

بخش‌های مختلف دانشگاه آزاد اسلامی استان البرز و واحد کرج و به‌صورت ویژه معاونت علوم پزشکی این دانشگاه نیز از ابتدا (اسفند ۹۸) علاوه بر فعالیت‌های دانشگاهی علیه کروناویروس با مجموعه کادر بهداشت و درمان استان نیز همراه و در این راه علیه کووید- ۱۹ فعال بوده‌اند.

خبرنگار خبرگزاری آنا با توجه به موج دوم همه‌گیری کرونا در گفتگو با منصوره تجویدی معاون علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی استان البرز تازه‌ترین اقدامات و دستاوردهای این دانشگاه علیه این ویروس را جویا شده است که باهم می‌خوانیم.

آنا: با توجه به موج دوم شیوع کرونا آیا مبارزه علیه کرونا در دانشگاه متبوع شما تداوم داشته و برنامه تازه ای در راستای مبارزه با این ویروس دارید؟

تجویدی: از آنجایی که طبق آخرین اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و ستاد ملی مقابله با کرونا استان البرز در وضعیت قرمز قرار گرفته است؛ بنابراین معاونت علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی استان البرز به‌دلیل اهمیت موضوع علاوه بر اقدامات هفته‌های گذشته شامل تشکیل جلسات کمیته بحران و مقابله با کرونا، ضدعفونی بخش‌های مختلف دانشگاه و نظارت بر اجرای پروتکل‌های بهداشتی به‌صورت روزانه کارشناسان بهداشت را به بخش‌های مختلف دانشگاه اعزام و نظارت مستقیم در اجرای پروتکل‌ها را انجام می‌دهد.

آنا: درباره بخش‌های علمی مرتبط با ویروس کرونا چه کارهایی انجام داده‌اید؟

تجویدی: در واقع با تشکیل کمیته علمی کرونا به‌همت معاونت پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج طرح‌های مرتبط با مقابله با ویروس کرونا در استان در این جلسات مورد بررسی قرار می‌گیرد و با تشکیل کارگروه‌های مختلف ازجمله کارگروه سلامت بنا بر این است که با مشارکت ارگان‌های مختلف در سطح استان مانند شهرداری، اتاق بازرگانی و سایر ارگان‌ها در زمینه کاهش مشکلات مرتبط گام برداشته شود.

آنا: بخشی از وظایف شما حفظ سلامت کارکنان است در این رابطه توضیح دهید.

تجویدی: در راستای سلامت کارکنان نیز اطلاع‌رسانی صورت گرفته که در صورت مشکوک بودن به بیماری کووید – ۱۹ یا خوداظهاری، همکاران دانشگاه به درمانگاه سیدالشهدا(ع) ارجاع داده می‌شوند و تست‌های تشخیصی و معاینه توسط پزشک انجام و در صورت نیاز و تشخیص پزشک به مراکز ریفرال ارجاع داده می‌شوند، در صورت تشخیص قطعی از مرخصی استفاده می‌کنند و همکاران با بیماری زمینه‌ای نیز می‌توانند از مرخصی یا انجام دورکاری به‌جای حضور در دانشگاه استقاده کنند.

آنا: در دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج نیز آزمون دکتری تخصصی برگزار شد؟

تجویدی: بله، برگزاری آزمون دکتری تخصصی در این واحد دانشگاهی با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی و حضور همکاران حوزه معاونت علوم پزشکی در حوزه‌های امتحانی از دیگر  اقداماتی بوده که انجام گرفته است.

آنا: دستاوردهای حوزه علوم پزشکی دانشگاه متبوع خود در حوزه کرونا در واحدهای مختلف استانی از ابتدای شیوع ویروس تاکنون چه بوده است؟

تجویدی: محصولات و طرح های دانش‌بنیان متعددی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج به‌منظور ساخت محصولات و تجهیزات پزشکی و درمانی با عنوان محصولات ضدکرونایی با همکاری‌ها و پیگیری‌های مستمر و متعهدانه معاونت پژوهش و فناوری این واحد دانشگاهی به انجام رسیده و در حال طی مراحل قانونی و اخذ مجوزات لازم برای تولید است.

تولید ماسک ژله‌ای پلیمری با قابلیت تعویض فیلتر در قالب طرح دانش‌بنیان -که به مرحله تولید رسیده است. طرح تولید مواد ضد‌عفونی کننده دست و سطح بر پایه الکل برای مقابله با ویروس کرونا، طرح ساخت تولید ضدعفونی کننده هوا، طرح ساخت تونل ضدعفونی کننده هوا و نفرات براساس نور UV و گاز ازن، ساخت دستگاه استریل‌سازی فضاها و مکان‌‌های آموزشی و اداری با فناوری ازن ژنراتور، طرح تحقیقاتی تولید نانو حامل دارویی برای مقابله با ویروس کرونا، ساخت کیت تشخیص بیماری کووید – ۱۹ ، ساخت دستگاه عفونت‌زدایی ریه به‌صورت فیزیکی در راستای درمان بیماران مبتلا به ویروس کرونا از اهم اقدامات انجام شده است.

آنا: با توجه به برگزاری ترم تابستان و ترم تحصیلی مهر، حوزه علوم پزشکی چه برنامه‌ای برای حوزه سلامت دانشگاهیان دارد؟

تجویدی: همانطور که گفته شد نظارت بر اجرای پروتکل‌های بهداشتی در سطح واحدهای استان به‌صورت هفتگی صورت می‌گیرد؛ هر هفته از رؤسای واحدهای استان درباره اعلام آمار مبتلایان به بیماری کووید – ۱۹ استعلام می‌شود که در صورت ابتلای همکاران اقدامات لازم انجام شود.

آنا: با دانشگاه علوم پزشکی البرز چه تعامل‌هایی دارید؟

تجویدی: در مورد برگزاری کلاس‌های درسی و کارآموزی دانشجویان گروه علوم پزشکی به‌صورت مستمر با دانشگاه علوم پزشکی البرز در حال تعامل هستیم که در صورت مجوز برگزاری کلاس‌ها و کارآموزی‌ها به‌صورت حضوری این امر محقق شود، در غیر این‌صورت همانگونه که در چند هفته گذشته نیز به‌دلیل اینکه استان در وضعیت قرمز قرار دارد، کلاس‌‌ها به‌صورت مجازی برگزار می‌شود و در ترم مهر نیز بنا به‌شرایط آن زمان تصمیم‌گیری خواهد شد.

بر اساس تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا و به‌دنبال آن تصمیم کمیته استانی و استانداری درباره شرایط کاری کارکنان، برگزاری کلاس‌های تئوری و عملی  و کارآموزی‌ها تصمیم‌گیری می‌شود.

در دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج و استان البرز با توجه به حضور دانشکده‌های مختلف و رشته‌های متعدد ظرفیت انجام اقدامات مقابله با ویروس کرونا به‌صورت بین‌رشته‌ای فراهم بوده و به همین دلیل و وجود مراکز تحقیقات انجام برخی پروژه‌ها کلید خورده است که در آینده نزدیک شاهد پیشرفت‌های ارزنده‌ای خواهیم بود.