شهید سید محمد شیخ الاسلامعضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی استان کردستان
شهید سید محمد شیخ الاسلامعضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی استان کردستان

شهید محمد شیخ الاسلام از شهدای روحانی اهل سنت کردستان است که در شامگاه 27 رمضان در سال 88در مقابل مسجد سیدقطب سنندج و در حالی که از مسجد خارج می‌شد، مورد اصابت گلوله قرار گرفت و به شهادت رسید. وی عضو هیات علمی واحد کردستان بود

نام و نام‌خانوادگی: سید محمد شیخ الاسلام
محل تولد: بانه
تاریخ تولد: ۳/۱/۱۳۱۵
علت شهادت: ترور توسط عوامل مزدور
تاریخ ولادت ۳ فروردین ۱۳۱۵
شهید بزرگوار در خانوادۀ کاملا مذهبی چشم به دنیا گشود و تحت تعالیم عالم گرانقدر محمد شیخ الاسلام (پدرش) قرار گرفت. این بزرگوار در فضایی پرورش یافت که سیزده نسل پیش از او در راستای رسالت و آموزه های دینی به فعالیت مشغول بودند که در این مورد تا هشت نسل پیش از این شهید بزرگوار به صورت مکتوب موجود می باشد.
این شهید عالیقدر در محضر علمای بزرگ کردستان به تحصیل فقه و علوم اسلامی پرداختند.
ایشان در سال ۱۳۳۶ از سوی عالم و استاد بزرگ مرحوم ملا باقر مدرس مجاز و سپس به عنوان مفتی فقه شافعی و دبیر شورای افتا انتخاب شدند.
این شهید بزرگوار به مدت قریب ۲۰ سال در شهرستان سقز و حدود ۶ سال در دانشگاه مذاهب اسلامی فقه و اصول فقه را بر اساس مذهب امام شافعی در دانشگاه تهران تدریس نمودند.
این عالم ربانی مدت ۱۵ سال نیز در سنندج به تدریس و تربیت طلاب علوم دینی اشتغال داشتند که بسیاری از علما و روحانیون منطقه از سوی ایشان مجاز گردیدند.
ماموستا ملا محمد شیخ الاسلام بیش از ۱۲ سال نیز در دانشگاههای استان کردستان تدریس نمودند.
این شهید همیشه جاوید در دوره های سوم و چهارم به عنوان نماینده مردم کردستان در مجلس خبرگان رهبری انتخاب شدند.
ایشان همچنین در شوای عالی مجمع جهانی تقریب بین مذاهب اسلامی به عنوان عضو، فعالیت داشتند و همچنین عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج بودند.
علاقه بسیار ایشان به مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در تمامی سخنرانی ها و مباحث شان کاملا مشهود و زبانزد بود.
این شهید گرانقدر به علت فعالیتهای خستگی ناپذیر و تلاش در جهت وحدت اسلامی و همچنین پیروی ازولایت فقیه هدف کین دشمنان اسلام و مردم قرار گرفت و در ۲۷ رمضان (۲۶ شهریور ۸۸) به دست عوامل مزدور به فیض رفیع شهادت نائل آمد.
پیکر این فقیه مجاهد بنا به وصیت اش در تپه شيخ محمدباقر سنندج دفن گردید.