امکان راه‌اندازی شرکت‌های دانش‌بنیان و اشتغالزایی با ایجاد رشته گیاهان دارویی  برای مقابله با ویروس کرونا
امکان راه‌اندازی شرکت‌های دانش‌بنیان و اشتغالزایی با ایجاد رشته گیاهان دارویی  برای مقابله با ویروس کرونا

مدیرگروه گیاهان دارویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد سقز با اشاره به ایجاد رشته گیاهان دارویی در این دانشگاه گفت: با این اقدام، زمینه‌ای برای راه‌اندازی شرکت‌های دانش‌بنیان و فعالیت‌های عملی و اجرایی و اشتغالزایی بخصوص در مبارزه با ویروس کرونا فراهم خواهد شد. به گزارش مدیر روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی استان کردستان کیوان بهرامی با حضور در تلویزیون شبکه جهانی سحر و شبکه مهاباد در ایام شیوع ویروس کرونا به ارائه توضیحاتی در مورد کاربرد گیاهان دارویی، ادویه‌ای و نوشابه و نقش آنها در تأمین و تضمین سلامت مردم با موضوعات تغذیه سالم و گیاهان دارویی در ایام کرونا، تدابیر ماه مبارک رمضان با گیاهان دارویی، معرفی گیاهان دارویی بومی خواص و مضرات و منع مصرف آنها پرداخت.

کیوان بهرامی در گفتگو با خبرنگار با اشاره به فعالیت رشته گیاهان دارویی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد سقز و استقبال مخاطبان از این رشته اظهار کرد: واحد سقز سال ۹۸ در رشته گیاهان دارویی با دو گرایش کاردانی تولید و فرآوری گیاهان دارویی و کارشناسی ناپیوسته مهندسی تولیدات گیاهی به جذب دانشجو اقدام کرد.
وی افزود: از آنجا که استان کردستان و به ‌ویژه شهرستان سقز دارای پوشش گیاهی کافی بوده و طبیعت بکری دارد و با توجه به اینکه مردمان محلی این شهرستان، آشنایی چندانی با نحوه استفاده از گیاهان دارویی، نحوه برداشت و فروش آن در بازار ندارند؛ بنابراین راه‌اندازی رشته گیاهان دارویی در این دانشگاه نقطه قوتی برای حل مشکلات موجود در استان کردستان و این شهرستان به‌شمار می‌آید.
مدیرگروه گیاهان دارویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد سقز تصریح کرد: دانشجویان این رشته با انواع گیاهان دارویی، خواص و مضرات آن، نحوه کاشت، داشت و برداشت، عصاره‌گیری، راه‌اندازی کارخانه‌ها و کارگاه‌های تولید عرقیات و اسانس، دمنوش‌ها و روش‌های استفاده از گیاهان دارویی آشنا شده و زمینه‌ای برای راه‌اندازی شرکت‌های دانش‌بنیان، فعالیت‌های عملی و اجرایی و اشتغالزایی در این زمینه فراهم خواهد شد.
بهرامی درباره ضرورت ایجاد این رشته در واحد سقز خاطرنشان کرد: با توجه به افزایش بی‌رویه جمعیت، عوارض داروهای شیمیایی، فست‌فودها و غذاهای صنعتی، نیاز به استفاده از گیاهان دارویی، ادویه‌ای و نوشابه‌ای به‌عنوان غذا و دارو روز به روز بیشتر احساس می‌شود؛ به‌طوری که تمام کشورهای جهان اکنون در این زمینه رویکرد خاصی در پیش گرفته‌اند و این موجب شده گیاهان دارویی دیگر صرفاً به‌عنوان یک رشته دیده نشده و از آن به‌عنوان صنعت جهان دارویی یاد شود.
وی عنوان کرد: رشته گیاهان دارویی هم طبیعتاً مانند بسیاری از رشته‌های دیگر مشکلاتی را پیش رو دارد که ازجمله این مشکلات می‌توان تدریس‌نکردن کتاب‌های خاص در مدارس از مقطع ابتدایی تا دیپلم و ناآشنایی دانش‌آموزان با این رشته را نام برد.
مدیرگروه گیاهان دارویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد سقز اضافه کرد: فارغ‌التحصیلان این رشته از توانمندی‌های علمی و عملی فوق‌العاده‌ای برای کسب شغل و درآمد برخوردار خواهند بود؛ اما اکثر آنان از نظر مادی توانایی ادامه راه را پس از فارغ‌التحصیلی نداشته و برای راه‌اندازی کارگاه‌ها و کارخانجات تولیدی نیاز به حمایت‌های مادی خواهند داشت.