افتخار دیدار دو جانباز سرافراز سالهای دفاع مقدس
افتخار دیدار دو جانباز سرافراز سالهای دفاع مقدس

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان کرمانشاه و هیئت رئیسه این دانشگاه با دو جانباز دوران دفاع مقدس دیدار و گفتگو کردند

همزمان با فرا رسیدن ایام سوگواری حضرت ابا عبدالله الحسین علیه السلام،رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان کرمانشاه و هیئت رئیسه این دانشگاه با دو جانباز دوران دفاع مقدس دیدار و گفتگو کردند.

دکتر جهانشیر امینی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان کرمانشاه به همراه حجت الاسلام والمسلین مرتضی جلیلی نماینده نهاد رهبری در دانشگاه های آزاد اسلامی استان کرمانشاه و جمعی از اعضای هیات رئیسه در دیدار با دو جانباز سرافراز سالهای دفاع مقدس و خانواده های ارجمند آنان گفت:دیدار با جانبازان و خانواده های آنان وظیفه ما و همه مسئولان است چرا که این امر یادآوری به خود ما و تجربه ایثار، بزرگی و تحمل این عزیزان است.

به جا دیدیم روایت گر این خبر باشیم تا خبر ساز و آنچه می خوانید روایتی از این دید و بازدید مخلصانه و به دور از هر رسم و رسومی است.

جانباز بسیجی سرفراز فرزاد جباری:

متولد سال ۱۳۴۸ است که در تاریخ ۲۵/۱۲/۱۳۶۶ و در عملیات والفجر ۱۰ در منطقه حلبچه عراق شیمیایی می شود. به او می گویند به بیمارستان برو و پاسخ می دهد:این همه بچه ها زخمی و شهید شده اند و من به خاطر این عوارض بیمارستان نمی روم، به همین دلیل سابقه ای  برای او جهت درمان در زمان جنگ وجود ندارد ودر نهایت فقط ۵ درصد جانبازی به وی تعلق گرفته.

در سال ۷۱ در رشته پزشکی دانشگاه کردستان قبول شده اما بعد از سپری شدن چند سال به مرور جراحات شیمیایی او بروز کرده و به ناچار به دلیل ناتوانی بدنی ترک تحصیل کرده است.

امروز این جانباز عزیز به دلیل عوارض ناشی از بمباران کور شیمیایی صدامیان به صورت کامل فلج شده، به دلیل آسیب شدید ریه ها با مشکل تنفس می­کند،  حنجره او آسیب دیده و به سختی توانایی صحبت دارد اما آرامشی دارد عجیب و گل لبخند آنی از چهره اش کنار نمی رود. به راستی روحیه اش مثال زدنی بود. او مجرد است. پدر بزرگوارش رخت از جهان بربسته و در کنار مادر و خواهر محترمش گذران زندگی می کند. خواهر زاده اش نیز دانشجوی حقوق دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه است.

گفتیم دعایمان کن:

به سختی پاسخ داد: این حرف را نزنید من محتاج دعای شما هستم و از ملت ایران شفاعت می طلبم.

گفتیم: مایه افتخار مایی چرا که از سلامتی و جان عزیزت ایثار کرده­ای تا دیگران سلامت و تندرست باشند و به قول حضرت آقا اجرت از شهید بالاتر است چرا که سالهاست رنج می کشی.

گفت: این را نگویید. البته تلاش کنیم صحبت های آقا هیچ گاه زمین نماند ولی بدانید من با وجود بیماری و عوارض شیمیایی اصلا ناراحت نیستم و جالب اینکه حالات روحی بهتری دارم.

فرزاد جباری ادامه داد: در آن سالها ما برای جنگ نرفتیم بلکه رفتیم تا دفاع کنیم و معتقدم اگر انقلاب نبود، هیچ نداشتیم و اصلا اسلامی هم نداشتیم.

گفتیم : برادر جان الان چه مشکل و نیازی داری شاید بتوانیم رفع کنیم.

گفت: داد و ستد نکردم. چیزی ندادم که چیزی بگیرم.

از او خداحافظی کردیم در حالی که لبخند به لب داشت و او به ما روحیه می داد.

جانباز سربلند و ایثار گر جواد آژنگ جانباز اعصاب و روان ۴۰ درصد:

در تاریخ ۲۴/۸/۱۳۶۵ در حالی که یک سال از دوران مقدس سربازی را در سپاه پاسداران سپری می کرد همراه با سایر رزمندگان با ۲۴ منافق خود فروخته در روستای ورچک شهرستان بانه درگیر می شوند و در حالی که ۱۲ نفر از این خود فروختگان را به درک واصل می کنند با حمایت ارتش بعثی عراق مورد حمله و بمباران هواپیماهای عراقی قرار گرفته دو تن از همرزمان وی در جا شهید و جواد آژنگ مورد اصابت ترکش در سر و موج انفجار قرار می گیرد. به گفته خودش بقیه منافقان فراری شده و به آن سوی مرز گریخته اند.

جواد آژنگ دو فرزند دختر و یک فرزند پسر دارد. فرزند ارشد پسر او دانشجوی کارشناسی ارشد تربیت بدنی گرایش رفتار حرکتی و یک فرزند دختر او نیز دانشجوی روانشناسی بالینی است و هر دو در دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه مشغول به تحصیل هستند و از دانشجویان نخبه محسوب می شوند.

پرسیدیم: الان چطوری برادر

گفت: خدا را شکر خوبم البته ترکشی در سر به یادگار دارم و تحت مراقبت پزشک

جواد آژنگ سالهاست جانباز ۴۰درصد اعصاب و روان است. ناچار هر چند ماه یکبار در بیمارستان بستری و تحت درمان قرار می گیرد. دستان و بدنش می لرزد و کاملا مشخص است سلامتی مناسبی ندارد.

همسر او نیز که سالها حامی و پرستارش بوده امروز مشکوک به بیماری  ms  است و تحت درمان.

با این جانباز عزیز و خانواده محترمش نیز خداحافظی کردیم در حالی که به وجود او  و همرزمانش که آرامش امروز ما نتیجه ایثار و رشادتشان است افتخار می کردیم.

  • منبع خبر : ستاد شاهد وامور ایثارگران واحد کرمانشاه